'And Beyond' wins

Calcutta: Ocean And Beyond, the even-money favourite, ridden by jockey Imran Chisty kept his date with the prestigious event in the RCTC's racing calendar, the 2,800m Queen Elizabeth II Cup, on Sunday. Patrick Quinn, who trained the horse, saddled three more winners, finished the day with a quadruple of wins. Trainer Manvendra Singh also notched up a priced double.RESULTS

1. Thailand Cup, Div-II 1,100m: (8-4-1) Secret Gloss (V. Tamang) 1, Ijlal 2, Swiss King 3. Won by: 3, Ns, (1-8.3). Win Rs 51; (P) 20, 23, 16; (Q) 143; Shp: 73; (T) 1,837. Fav: Thrice Blessed (6). Winner trained by Bath.

2. Fillipine Cup, Div-II 1,200m: (5-9-3) Ximena (K. Kadam) 1, Songwriter 2, Skyway 3. Won by: 1-1/4, 1, (1-13.87). Win Rs 19; (P) 12, 20, 42; (Q) 91; Shp: 68; (T) 1,327. Fav: Ximena (5). Winner trained by Shroff.

3. Thailand Cup, Div-I 1,100m: (1-8-13) Bernardino (Chisty) 1, Tennessee Waltz 2, Break The Habit 3. Won by: 4-1/4, 1, (1-9). Win Rs 22; (P) 13, 20, 155; (Q) 82; Shp: 74; (T) 4,388. Fav: Bernardino (1). Winner trained by Karki.

4. Acorn Stakes 1,400m: (5-3-6) Paras Mani (B. Paswan) 1, Amarilla 2, Valerosa 3. Won by: 1-3/4, 1-1/4, (1-28.17). Win Rs 134; (P) 51, 12; (Q) 90; Shp: 46; (T) 642. Fav: Amarilla (3). Winner trained by Quinn.

5. Portugal Cup 2,000m: (1-2-4) Lady Ship (C. Alford) 1, Asian Rocket 2, Eros 3. Won by: 4, Shd, (2-8.54). Win Rs 30; (P) 12, 17, 13; (Q) 60; Shp: 53; (T) 280. Fav: Lady Ship (1). Winner trained by Manvendra.

6. H.H. Mah J. N. Bhup Bahadur of Cooch Behar Mem. Cup 1,200m: (8-13-5) Lake Leader (B. Paswan) 1, Imperial Delight 2, Sunny Sue 3. Won by: 1/2, 2-1/4, (1-13.28). Win Rs 153; (P) 28, 33, 13; (Q) 1,029; Shp: 151; (T) 5,900. Fav: Coppelia (3). Winner trained by Quinn.

7. Arterial Cup 1,600m: (3-2-9) Smart Hunter (K. Kadam) 1, Snow Mountain 2, Winds Of The Ocean 3. Won by: 2, Ns, (1-39.5). Win Rs 80; (P) 20, 20, 18; (Q) 213; Shp: 62; (T) 1,700. Fav: Sergeant Major (7). Winner trained by Manvendra.

8. Queen Elizabeth II Cup 2,800m: (1-4-2) Ocean And Beyond (Chisty) 1, Abriella 2, Unleashed 3. Won by: 2-1/4, Lnk, (3-2.88). Win Rs 20; (P) 12, 15; (Q) 23; Shp: 35; (T) 190. Fav: Ocean And Beyond (1). Winner trained by Quinn.

9. Fillipine Cup, Div-I 1,200m: (2-5-3) Sreedhan (Shailesh) 1, Amika (Kamlesh) 2, Highly Explosive 3. Won by: 1-3/4, 6-1/2, (1-13.47). Win Rs 25; (P) 14, 22, 20; (Q) 104; Shp: 99; (T) 605. Fav: Sreedhan (2). Winner trained by Quinn.

10. Allodium Cup 1,200m: (1-10-7) Adelino (C. Alford) 1, Shamrock 2, Elzaphan 3. Won by: Hd, 4-1/2, (1-14.87). Win Rs 14; (P) 11, 19, 22; (Q) 66; Shp: 64; (T) 196. Fav: Adelino (1). Winner trained by Vijay.

Jackpot: Rs 8,232; (C) Rs 2,129.

Treble: (i) Rs 2,064; (ii) Rs 5,542; (iii) Rs 74.

--

Did you know that you can get stories like this on the Yahoo mail app?
Download it here.

Matches